A légzés az élet alapvető szükséglete, amely nem csupán az oxigénellátásban játszik szerepet, hanem szimbolikus üzeneteket is hordoz. Az asztma, mint légúti betegség, gyakori probléma Magyarországon is, különösen gyermekek körében. A cikkben a légzéssel és az asztma kialakulásával kapcsolatos fiziológiai, szimbolikus és lelki jelentéseket vizsgáltam.
Az asztma tünetei és orvosi megközelítése
Az asztma klinikai tünetei közé tartozik a nehézlégzés, a sípoló kilégzés, a rohamokban jelentkező fulladás, és a görcsös köhögés, ahol mindig a kilégzés a nehezített. A betegség kialakulásának oka a hörgők nyálkahártyájának gyulladása és a símaizomzat görcsös összehúzódása.
A nyugati orvoslás által alkalmazott kezelések, mint például a hörgőtágítók és szteroidok, gyors tünetenyhítést nyújtanak, azonban mellékhatásaik nem elhanyagolhatóak. Az asztmás rohamot kiválthatják allergének (pl. virágpor, házipor, állatszőr), stressz vagy fizikai megterhelés is.


A légzés szimbolikus jelentése
A légzés folyamatát szimbolikusan az „adás” és „kapás” váltakozásának tekinthetjük, amely az élet egyensúlyára is utal. A belégzés az élet befogadását, a kilégzés pedig az elengedést jelképezi. Ha ez az egyensúly felborul, az érzelmi problémák testi szinten jelenhetnek meg.
Az asztma egy tipikus példa erre: az adás és kapás egyensúlyának zavara a légutak görcsös összehúzódásában mutatkozik meg. Az asztmás személyek gyakran túlzottan ragaszkodnak ahhoz, amit kaptak, és nehezen adják vissza azt, amit már felhasználtak. Ez lehet érzelmi, szellemi vagy anyagi szinten is igaz.
Az asztma lelki okai
Az asztmás tünetek mögött mélyebb lelki folyamatok is állhatnak:
- Az elfojtott agresszió és harag, amelyet nem tudunk kifejezésre juttatni.
- A túlzott dominanciaigény, amelyet a beteg nem ismer be.
- Az elvárások és normák miatti szorongás és korlátozottság érzése.
- A szeretet iránti vágy, amelyet azonban nem követ az érzelmek viszonzása.
Az asztmás tünetek gyakran a kapcsolatokhoz és az érintkezéshez fűződő viszonyainkban jelentkező problémákat tükrözik. A tüdő és a légzés az élethez és a külvilághoz való kapcsolódásunk szimbólumai.
Mit tanulhatunk a légzési nehézségekből?
A gyógyulás kulcsa az egyensúly megtalálása az adás és kapás között, valamint önmagunk elfogadása és az elengedés gyakorlása. Az asztmás betegnek fontos megértenie, hogy nemcsak kapni kell, hanem adni is, hiszen az élet ritmusa ezt az egyensúlyt követeli meg.
Önvizsgálatra ösztönző kérdések
Úgy gondolom, hogy néhány önvizsgálati kérdés segíthet jobban megérteni a légzési nehézségek lelki hátterét:
- Mi az, amit nem akarok elfogadni vagy elengedni?
- Hogyan kezelem az agressziómat és a haragomat?
- Miként viszonyulok a szabadság és korlátozás kérdéséhez?
- Milyen félelmek akadályoznak abban, hogy szabadabban éljek?
- Mit utasítok el önmagamban?
Összegzés
Az asztma nemcsak testi tünet, hanem egy mélyebb lelki probléma kifejeződése is lehet. Ha képesek vagyunk felismerni, hogy mi az, ami a légzésünket „megakasztja”, és megtanuljuk a kapott ajándékokat (legyenek azok érzelmek, gondolatok vagy tapasztalatok) elengedni, akkor fellélegezhetünk, és harmóniába kerülhetünk önmagunkkal és a külvilággal.
Megjelent: Diéta & Fitnesz magazin, 2007. júniusi szám.